Bardzo udany rzeszowski Dzień Ziemi na Lisiej Górze

Posadziliśmy cztery dęby. Nas dawno już nie będzie a one będą dumnie rosły. Pierwszy nazywa się „Pratek”, drugi to „Andresik”, trzeci „Karol”, a czwarty „Lenutek Dominiki”. To imiona tych dębów szypułkowych (Quercus robur L.). Sadzili je pracownicy Pratt & Whitney , uczniowie Technikum Mechanicznego, rodziny z dziećmi oraz ekolodzy z „EKOSOP” i ExploRes. Na bulwarach obok rezerwatu „Lisia Góra” powstanie cała aleja drzew. Akcja była świetna. Prawie 100 wolontariuszy, sprzątanie rezerwatu „Lisia Góra” (z planem kampanii antyśmieciowej na mapach), działanie stoiska edukacyjnego o bioróżnorodności z wolontariuszami EVS. Ratownicy medyczni. Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego – profesor Andrzej Bobiec i dr Agata Ćwik otworzyli nam oczy na historię pastwisk na Lisiej Górze….. Przez trzy godziny działało biwakowe Radio Rzeszów. Na wodzie za odpadami uwijały się kajaki miłośników przyrody z „Nie tędy droga” i „Stacja Dziki Rzeszów”. Najmłodszy ekolog Hubik miał 3.5 i „strasznie wybierał z chaszczy puszki”!
A o 12.00 posadziliśmy piękne cztery dęby szypułkowe Pratt & Whitney. Najmłodsi ekolodzy od 5 do 9 lat wprost wyrywali sobie łopaty, by pogłębić dołki pod „kapsuły czasu”. W nich były imiona drzew, deklaracje opieki, monety i inne pamiątki. Mirek powiedział że dęby mogą żyć 200, 400 a nawet 700 lat. Wtedy bardzo przytomna dziewczynka zapytała: proszę pana, a jak my te kapsuły odzyskamy?
No my …to chyba nie, ….ale Wasze praprapraprapraprapraprapraprapraprapraprapra praprapra praprapraprawnuki może tak, gdy pechowo, sędziwy „Lenutek Dominiki”” (za jakieś 450 lat) przewróci się po wielkiej burzy i w korzeniach ktoś znajdzie kapsułę.
A tak nawiasem mówiąc opiekunki tego dębu, Dominika lat 6 i Lenka lat 8 umówiły się za 80 lat na wspólne urodziny właśnie pod swoim dębem!

I na koniec wcale nie małym druczkiem….dziękujemy z pomoc i wsparcie Pratt & Whitney (Zarządowi i pracownikom), wolontariuszom „Nie tędy Droga” i „Stacji Dziki Rzeszów”, wolontariuszom z ExploRes, Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, Radiu Rzeszów, TVP Rzeszów, Nowinom, Prezydentowi Rzeszowa, MPGK Rzeszów, Bevita, Zarządowi Zieleni Miejskiej, Policji, Straży Miejskiej, Gospodarce Komunalnej UMRz, ludziom z EVS i pomagającym nam spontanicznie mieszkańcom Rzeszowa.