Ekopiknik w Nowej Wsi – zabawa i nauka

image_pdfimage_print

Ekopiknik w Nowej Wsi, na zakończenie wakacji, obok zabawy uczył ekologii …w tym, jak segregować odpady. System workowy jest optymalny jeśli się wie gdzie , jak i dlaczego gromadzić różne opakowania. Szczególnie żółty worek (m.in. na plastiki) nastraja do refleksji przed kolejnym SSP – Smogowym Sezonem Podkarpacia. Bo nic nie produkuje tyle śmiertelnych dioksyn i furanów jak dym powstały ze smażących się w domowym piecu c.o.  butelki PET i twardych plastików po domowych środkach chemii gospodarczej.

Na stoisku Stowarzyszenia „EKOSKOP” i MPGK Rzeszów były wystawki odpadowe, materiały dla edukacji osobistej, gry i zabawy oraz punkt specjalisty ekologa od odpadów (Mirka). Korzystały z tego dzieci i dorośli. Gdy nastąpiła finałowa EKO-sztafeta mieszkańców Pani Maria (sołtyska Nowej Wsi) z koleżankami dały „modelowy pokaz segregacji odpadów do zielonego żółtego i niebieskiego worka”. Warto dodać że na koniec triumfalnie zachowały w dłoni zużytą bateryjkę! To „pójdzie” do specjalnego pojemnika w szkole – oświadczyły z uśmiechem. Brawo!

A kto chciał to na stoisku Maćka zobaczył piękny i żywy świat bioróżnorodności, który uzupełniały chemiczne eksperymenty Angela i Yucela – wolontariuszy EVS. Nad całością panowała Pani Prezes (Kasia).