I Podkarpackie Forum Obywatelskie

Nasz „EKOSKOP” był uczestnikiem i współorganizatorem (przez osobę Maćka i nasze stoisko edukacyjne) Pierwszego Podkarpackiego Forum Obywatelskiego.
W sobotę, a zatem dzień leniwy i wolny od pracy,  nasi wolontariusze Kasia Prezes i Maciek Wice, Soa i Samue + Mirek i Ola …oraz Tomi (choć był „tam i też” jako Prezes swojego ExploRes) namęczyli się nielicho przygotowując stoisko, rozbijając namiot, organizując ekspozycje bioróżnorodności i odpadową…. Dobrze, że była (początkowo) pogoda. Tłumu nie było, ale w przerwie obrad odwiedził nas Pan Wojciech Kaczmarczyk Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego …. i najdłużej był u nas zainteresowany projektem „Alarmdlabio…”, dotacją EOG,  wolontariatem Soy, ekspozycją i działaniami „EKOSKOP-u” oraz  projektami i tym jak w rzeczywistości daje sobie radę mała NGO z Rzeszowa. Było to miłe i ciekawe doświadczenie, tym bardziej że Pan Minister wiedział z doświadczenia jak żyją „engieosy”.
Więcej kłopotu sprawił panel „ochrona środowiska i rolnictwo”, który prowadził Mirek. Tylko cztery organizacje! Takie „bogate” w organizacje eko jest Podkarpacie: LOP, „EKOSKOP”, rzeszowska „Nasza Ziemia” …ale inna i bardziej rolnicza niż ta Miry oraz LGD z Miejsca Piastowego. Dziwne, że na Forum takiej rangi i przy spotkaniu z Marszałkiem i Ministrem nie było przedstawiciela ekologicznych organizacji pozarządowych w Radzie Nadzorczej WFOŚiGW w Rzeszowie.
I wtedy lunęło i zmoczyło namiot i EVS. A potem były ważne przemówienia. Może za rok albo dwa „dobre” organizacje dostana szansę zatrudnienia choć jednej osoby na etat „engiosowy” z EFS-u? A może to będzie smycz na wolne wilki? Kongres się odbył i zasługa w tym również Maćka członka PRPP i nasza.