Informacja o kampanii „Naładowani Ekologią”

W sobotę 2 XII od godz. 10.00 do 18.00 w Centrum Handlowym „Nowy Świat” funkcjonować będzie punkt edukacji ekologicznej kampanii „Naładowani Ekologią”. Trenerzy obsługujący punkt udzielą informacji dlaczego i jak należy segregować zużyte baterie. Na odwiedzających punkt czekać będą ciekawe materiały edukacyjne, gry i konkursy ekologiczne. Najaktywniejsi otrzymają pamiątkowe gadżety kampanii.

Baterie należy segregować, bo to jedne z najbardziej toksycznych odpadów powszechnie znajdujących się w naszych domach. Kiedy baterie korodują uwalniają do środowiska kancerogenne (powodujące choroby nowotworowe) metale ciężkie takie jak ołów, kadm, rtęć.
Rzeszów jako jedno z pierwszych miast w Polsce, już w 2002 roku, wprowadziło system zbierania zużytych baterii w szkołach i administracjach osiedli. Dzisiaj w całej Polsce – zgodnie z wymogami prawa – we wszystkich sklepach sprzedających baterie można oddać zużyte ogniwa.

Od 4 lat organizatorem kampanii „Naładowani Ekologią” jest Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Co się dzieje gdy bateria zostanie wyrzucona do lasu?
Pod wpływem wilgoci bateria koroduje a z jej wnętrza po kilku latach uwalniają się niebezpieczne pierwiastki i ich związki;

• Ołów – powoduje m.in.: uszkodzenia mózgu, choroby nerek i przewodu pokarmowego,
• Rtęć –przyczyna masowych skażeń środowiska, u ludzi powoduje m.in.: uszkodzenia układu nerwowego, nerek, niewydolność oddechową, deformację kości.
• Kadm – upośledza procesy zachodzące w organizmie, powodując, m.in.: zmiany nowotworowe, uszkodzenia nerek, wątroby, osteoporozę i anemię.
• Nikiel – może przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych, uszkadza błony śluzowe, powoduje zmiany w szpiku kostnym .
• Lit –powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, a także (ze względu na właściwości żrące) skórę człowieka.

A zatem co się dzieje gdy bateria zostanie wyrzucona do lasu? Po prostu, po kilku latach, toksyczne metale zjemy pod postacią grzybów, borówek i leśnych malin,