Międzynarodowy Zlot Samochodów Laboratoriów EkoMobili

image_pdfimage_print

4-osobowa ekipa „EKOSKOP” z samochodem „Bioróżnorodek” uczestniczyła w dniach 4-7 kwietnia 2018 roku w Dunasziget na Węgrzech na Międzynarodowym Zlocie Samochodów Laboratoriów EkoMobili. Zlot odbył się w ramach 25-tej Konferencji AGUM „Sustainable development trough environmental education” – „Zrównoważony rozwój poprzez edukację środowiskową”.
Skromniejsze w tym roku konferencja AGUM i Zlot ekomobili zgromadził pasjonatów edukacji przyrodniczej z wykorzystaniem samochodów – mobilnych laboratoriów. Niemcy mają za sobą ponad 30 lat doświadczeń w organizacji warsztatów w terenie na które przyjeżdża samochód ze sprzętem, a trenerzy pokazują dzieciom jaki świat naprawdę jest! Załoga LUMBRICUSA czyli Wielkiej Dżdżownicy – ciężarówki z laboratorium w formie klasy na kołach: Dietmar Schruck , Regina von Oldenburg , Ottmar Hartwig są najbardziej doświadczonymi trenerami ruchu AGUM. Dodatkowo Dietmat i Ottmar uparli się na przyjazd „EKOSKOPU” i tylko dzięki ich uporowi i pomocy my pojawiliśmy się w Dunasziget.
Tym razem na zlocie było mniej samochodów – 4 z Niemiec, 1 z Węgier i 1 z Polski. Był za to rewelacyjny rower edukacyjny z panelem fotowoltaicznym obsługującym mikroskop z ekranem telewizora. Samolotem przylecieli ekomobiliści ze Szwajcarii. Na konferencji dyskutowaliśmy o celach milenijnych, pokazano nam w akcji najnowszy europejski ekomobil „braci Węgrów”, były warsztaty z wykorzystaniem przestrzennych układanek, zajęcia na wyspach wśród rozlewisk Duny (czyli Dunaju) z wykorzystaniem rowerów, ciekawy rejs po Dunie łodziami typu canu, wieczór narodowy w Dunasziget Zátonyi Csárda z nauką tańców węgierskich (ufff… i wymagające i męczące) i wieczór klubu AGUM. Nasi przyjaciele z LUMBRIKUSA dostali oryginalny, wypalany w krążkach drewna dyplom. To był ciekawy wyjazd z planami na zlot ekomobili na Podkarpaciu.