Od jesieni 2016 roku toczą się dwie gminne, ekologiczne kampanie edukacyjne dotyczące zagospodarowania odpadów komunalnych

Gminy Krasne i Trzebownisko obsługiwane są przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie, które powierzyło naszemu Stowarzyszeniu organizacje zajęć edukacji ekologicznej. Cykl warsztatów dla najmłodszych w formie teatrzyków „śmieciowych” był odebrany wyśmienicie. Cóż, każdy lubi teatr, a zadowolenie ze spektaklu wzrasta gdy widz sam może decydować o tym jak rozwinie się bajka i jakie będzie miała zakończenie. Trudniej było tematem odpadów zapasjonować starsze dzieci ze szkół podstawowych i młodzież gimnazjalną. Jednak reakcje klas na wykłady multimedialne i ćwiczenia oraz pokazy związane z segregacją odpadów pozwalają na osąd, że tu też było dobrze.   Jednak trenerzy mówią, że nie łatwo jest promować selektywną zbiórkę odpadów. Każdy płaci za odbiór odpadów, a lenistwo czasem nie skłania do dokładności i sumienności jak choćby przy (pożądanym i bardzo prośrodowiskowym) zgniataniu puszek, butelek PET, innych opakowań plastikowych  czy kartonowych. Zajęcia odbywają się w szkołach w sołectwach: Trzebownisko, Jasionka, Łąka, Łukawiec, Nowa Wieś, Stobierna, Tajęcina, Terliczka, Wólka Podleśna i Zaczernie oraz Krasne, Malawa, Strażów i Palikówka.

Zobaczcie kilka fotogramów z warsztatów….

A na wiosnę przygotowujemy konkursy wiedzy eko-odpadowej „Maksimum zysku z gminnego odzysku”, czyli wiem wszystko o gospodarce odpadowej i segregacji odpadów”, sportowo zręcznościowe ekoolimpiady dla reprezentacji szkół, konkurs literacki na  „krótka bajkę o dobrych i złych losach domowych śmieci” oraz konkurs fotograficzny „Dziwny świat odpadów”. Mnie najbardziej ciekawi konkurs plastyczny „Tajemnic żółtego worka” …Tu zadaniem uczniów będzie wykonanie pracy rysunkowej regulaminowo inspirowanej stylem hiszpańskiego malarza Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (1881-1973). Techniką ma być kolorowy rysunek tradycyjną kredką na kartonie A-4. Prace  mają ukazywać „martwą naturę” czyli faktyczną i zgodną z standardem gminy zawartość żółtego worka na odpady. Liczę, że będzie to śmiała i poruszająca artystyczna wizja pełna dynamizmu, subtelna w grze kolorów i cieni ale i nasycona ekologicznym przesłaniem, że warto i trzeba segregować odpady.

Profesjonalne Jury oceni prace pod kątem artystycznego wyrazu, piękna, zgodności ze standardem ekologiczny gminy oraz „zachowanego artystycznego ducha Picasso”. Nie mogę się doczekać finału.